מהנדס תוכנה

מיהו מהנדס תוכנה?

הנדסת התוכנה הייתה בעבר תחום משני של מדעי המחשב אך כיום היא תחום הנדסי בפני עצמו. לכן מהנדסי תוכנה הם אינם מהנדסי מחשב. אלא מדובר במהנדסים אשר נעזרים במדעי המחשב ובידע הרלוונטי ליצירת מערכות ממוחשבות מתוחכמות תוך הסתמכות על מתמטיקה פשוטה ומדעים בסיסיים אחרים. מהנדסי המחשב עוברים הכשרה אשר מעניקה להם את הכלים והמיומנויות הנדרשות ליצירת פתרונות ובניית מערכות ממוחשבות אשר יתאמו את המשתמש להם.

הכשרת מהנדסי התוכנה נמשכת בדרך כלל ארבע שנים והיא כוללת התנסויות מעשיות רבות ושיתוף פעולה עם התעשייה הטכנולוגית. זאת במטרה לשפר את המיומנויות שלהם ולתת להם כלים נוספים שיעשירו את עבודתם בשטח כמהנדסי תוכנה.

תחומי התמחות של מהנדסי תוכנה

מהנדסי התוכנה יכולים לבחור בלימודיהם מסלולי התמחות שונים, כאשר גם אם בחרו מסלול התמחות מסוים הם יכולים תוך כדי עבודה בשטח להתנסות גם בתחומי עבודה אחרים, החופפים את תחום ההתמחות הספציפי שלהם. בין תחומי ההתעסקות של מהנדסי התוכנה ניתן למצוא למשל יצירה, תכנון, בדיקה, תחזוקה, ניהול ובדיקת איכות של מערכות ותוכנות ממוחשבות מתוחכמות.

מהנדסי התוכנה עובדים צמוד לבקשת הלקוח ושוקדים על עיצוב ופיתוח של מערכות ותוכנות שיתאימו את צרכיו. מהנדסי תוכנה יכולים לעבוד עבור אנשים פרטיים אשר מבקשים תוכנות למטרות שונות אך יכולים לעבוד גם בחברות גדולות וציבוריות, בחברות הי-טק, לעבוד עבור מוסדות ממשלתיים ועוד.

למה כדאי להיות מהנדס תוכנה?

העולם בו אנו חיים הוא עולם דיגיטלי. זהו עולם המבוסס ברובו על מחשוב וטכנולוגיה מתקדמים. למהנדסי התוכנה מקום חשוב בהתפתחות העולם הזה, כמעט בכל פעולה שאנו עושים אם בטלפון הסלולרי, במחשב הנייד, באינטרנט או אפילו בעבודה. כל אלו קשורות ישירות לפיתוחם של מערכות ותוכנות כאלו ואחרות. הביקוש למשרת מהנדס תוכנה עלה בשנים האחרונות. כיוון שאנו צועדים היום להתקדמות והתפתחות נוספת של עולם זה, הביקוש למהנדסי תוכנה צפוי להמשיך ולעלות.

מלבד זאת שכרם ותנאי העבודה של מהנדסי התוכנה הם מתגמלים ביותר. ההשקעה של ארבע שנות הלימוד משתלמות בסופו של דבר ברגע שמשתלבים בשוק העבודה. מהנדסי תוכנה מתחילים, העובדים בחברות פרטיות מרוויחים שכר ממוצע חודשי הנע בין 10,000-13,000 ₪. ככל שהמהנדס צובר ניסיון כך עולה השכר בהתאם. מהנדס ותיק ובכיר יכול להרוויח שכר חודשי הנע בין 15,000-23,000 ₪ בחודש.

במגזר הציבורי המשכורות הן מעט נמוכות יותר מאשר בפרטי, לכן מהנדס תוכנה מתחיל מרוויח בממוצע 8,000 ₪. בעוד מהנדס ותיק ירוויח בסביבות -15,000 ₪ בחודש. נוסף לכל אלו תנאי העבודה של מהנדסי התוכנה הם טובים למדי וברוב המקרים כוללים תוספות כגון טלפון ורכב על חשבון החברה או המעסיק, ביטוחים פרטיים רפואיים ועוד. כל אלו מעניקים לשכר העבודה של מהנדס התוכנה ערך גדול אף יותר.