עבודה בהנדסת תוכנה

עבודה למהנדסי תוכנה

מהנדסי תוכנה משלבים בחברות בתעשייה הפרטית, בתי עסק פרטיים, במגזר הציבורי, ברשויות מקומיות וברשות הממשלה בעבודה בהנדסת תוכנה. ההכשרה שהם מקבלים הינה בסיס להתקדמות והתפתחות מקצועית בקריירה שלהם. לא מעט מהנדסים מגיעים לתפקידי ניהול בכירים ומפקחים על צוותי אנשים בעבודות השונות. בעבודתם הם מתכננים, מפתחים ומייצרים מערכות ממוחשבות שונות ותוכנות שמסייעות לעסקים ולגופים בעבודתם השוטפת היומיומית.

מלבד זאת מרגע פיתוח התוכנה הם עוסקים בפיקוח ובבקרת איכות על התוכנה ותפקודה השוטף. מהנדסי תוכנה עוברים הכשרה ארוכה ומעמקיה המקנה להם את הכלים להתמודד עם פתרון בעיות קשות הצפות מדי יום כתוצאה מעבודתם. בין היתר מסייעים מהנדסי תוכנה, בעיקר מהנדסים מתחילים, בפיתוח ופיקוח של תוכנה עבור אנשים פרטיים, העושים שימוש בתוכנות ומערכות ממוחשבות שונות בעבודתם.

עבודה להנדסאי תוכנה

ההכשרה שעוברים ההנדסאי התוכנה בלימודיהם הינה הכשרה מעשית ברובה. מדובר בהכשרה קצרה יחסית ללימודי תואר בהנדסת תוכנה ולכן ההנדסאים משתלבים בשוק העבודה בשלב מוקדם בהרבה מאשר בעלי תואר בהנדסת תוכנה. כיום היטשטשו מעט הגבולות והנדסאי תוכנה יכול לבצע לא מעט מן התפקידים המובהקים של מהנדס התוכנה.

הנדסאים מוצאים עבודה בהנדסת תוכנה בחברות היי – טק כגון אינטל, אלביט, IBM ועוד חברות העוסקות בתחום המחשבים. כמו כן הם משתלבים גם בחברות בהם תוכנות המחשבים מסייעות לארגון. מלבד זו מתנסים הנדסאי התוכנה בכתיבת תוכנות וייצורן גם באופן פרטי למשרדי עורכי דין, קיבוצים, בתי ספר ועוד.

שכר מהנדס תוכנה מול שכר הנדסאי תוכנה

בדרך הכלל השכר במשק העבודה עבור הנדסאים הוא נמוך משכרם של מהנדסים. זוהי אחת הסיבות מדוע רבים בוחרים במסלול לימודי מהנדס בכל ענף מתחומי ההנדסה על פני לימודי הכשרה מקצועיים של הנדסאי בתחומים אלו. כאשר בוחנים את הבדלי השכר של התפקידים זה מול זה יש להתחשב בעובדה האם מדובר במהנדס או הנדסאי ותיקים או מתחילים. כמו כן יש חשיבות למגזר בו מועסק הם מועסקים – המגזר הציבורי או המגזר הפרטי.

בהתייחס לשכרו של המהנדס אז מהנדס מתחיל מרוויח במגזר הפרטי בשנותיו הראשונות ללא ניסיון רב, שכר חודשי המתחיל ב- 12,000ש"ח בחודש ויכול להגיע גם ל- 15,000 ₪. לעומתו מהנדס ותיק בעל ניסיון רב ושנות ותק ארוכות בתחום מגיע לשכר של כ-15,000 ₪ ומעלה. ישנם מהנדסי תוכנה ותיקים רבים המרוויחים גם משכורות של כ- 20,000 ₪ ומעלה במגזר הפרטי.

במגזר הציבורי לעומת זאת השכר הוא נמוך יותר. שכרו הממוצע של מהנדס תוכנה נע בסביבות 12,000-15,000 ₪ בחודש, למהנדס בכיר, ותיק ובעל ניסיון. באשר להנדסאי תוכנה שכרו הממוצע של הנדסאי תוכנה מתחיל בעל ניסיון מועט מתחיל ב-7000 ₪ לחודש. בעוד שכר הנדסאי ותיק עם ניסיון של כמה שנים ומעלה יכול להרוויח גם שכר של כ – 12,000 ₪.